fbpx
Nákupní automat pro veřejnou dopravu
Jak cestovat

Jak se dostat z letiště Brusel Charleroi do Bruselu. Nenechte se napálit jako já

Toto si přečtěte, než si koupíte letenku na letiště Brusel Charleroi (CRL). Nejedná se o letiště přímo v Bruselu, ale v tzv. bruselském regionu. Tedy asi 60 km jižně od hlavního města Belgie. Je to malé letiště, kam se za relativně malý peníz dostanete s Ryanair z/do Prahy.

Na Charleroi jsem byla něklikrát. Jako budget traveller (nízkonákladový a #pod7kilo), jsem šla po ceně letenek a nechala jsem se zlákat nabídkami Ryanairu. Poprvé, když jsem letěla, mě čekal šok. Jak se proboha dostanu do Bruselu?

Věřte mi, že s ranním příletem to jde daleko lépe, než s tím nočním. A ještě si přejte, aby váš let neměl zpoždění. Jinak se vám cesta může nepozorností prodražit, tak jak se to stalo mě. Jedna cesta trvá cca 1,5 hodiny. Taxi zde nezmiňuji, protože je drahé.

V prvé řadě se musíte dostat z odbavovací haly na autobusové prostranství. Nejspíš přiletíte na terminál 2. Odtud stačí sledovat směrovky s piktogramem BUS (Brussels, other cities, parking P3)

Navigace v Brusel Charleroi
Navigace v Brusel Charleroi

Soukromé autobusy FLIBCO

Nejpohodlnější a nejjednodušší cesta. Na parkovišti mají teď velkou buňku s kasou, kde si můžete za 17 € koupit jízdenku do Bruselu (Bruxelles – Gare du Midi, neboli Bussels Midi).

Nebo si jízdenku můžete v předprodeji koupit na webu www.flibco.com za 14,20 € za jednu cestu. Takže za zpáteční dáte 28,40 €. Jízdenka platí na celý den (od půlnoci do 4 ráno následujícího dne). Nekupujete si konkrétní spoj. Jízdenku nemusíte mít vytištěnou. Stačí mít uložený dokument v telefonu.

Pohled z nástupiště autobusu na pokladny Flibco
Pohled z nástupiště autobusu na pokladny Flibco
Odjezdové místo autobusů Flibco na letišti Brusel Charleroi.
Odjezdové místo autobusů Flibco na letišti Brusel Charleroi.
K autobusu směr Brussel jdete přímo od pokladen.
K autobusu směr Brussel jdete přímo od pokladen. Pokud není autobus přistaven, čeká se pod přístřeškem ve frontě. Do autobusu se pouští, dokud není naplněn, nebo nenastane odjezdový čas.

S trochou angličtiny to zvládnete. Lákavě píšou, že jsou jízdenky od 5 €, ale NIKDY jsem se s tím nesetkala. Pokud tedy sečteme celkovou částku za zpáteční cestu i s hodně levnou letenkou od Ryanairu (cca 900 Kč zpáteční) do Bruselu, jsme přibližně na 1630 Kč.

Na webu najdete odjezdový harmonogram. Autobus jezdí každých 30 minut. V prvních dvou sloupečcích jsou odjezdy z letiště a ve druhé polovině z Bruselu na letiště.

Veřejná doprava

Ze stejného místa odjíždí i veřejná linka autobusu na vlakové nádraží Charleroi-Sud, odkud můžete vlakem IC dojet do některé ze zastávek Bruselu. Autobusy odjíždějí z nástupiště 7 a jsou označeny jako linka A-AIRPORT. Cesta trvá 1,5 hodiny.

Poslední autobus odjíždí ve 22.23 hodin! Do něj ale nenastupujte – poslední vlak směrem Brusel už ujel (odjíždí krátce po 22:00). Pokud nastoupíte, zapřemýšlejte, proč jste v autobuse sami.

No a jak toto vím? Protože jsme do něj nasedli ve dvou. Ryanair měl 20 minut zpoždění. Celkově jsme za tuto cestu dali přes 92 €! (15.5 € dospělá, 12.6 € student, 30 € taxi zpátky na letiště = už nejel bus A, 34 € Flibco autobus do Bruselu). A to pro nás musel jet známý do Bruselu, protože jsme pokračovali do Mechelenu.

#cestofail

Tuto dopravu využijte, pokud stihnete autobus ve 21:23. Pokud máte z Bruselu návazné spoje, tak ani takto nemusíte mít vyhráno. Například poslední vlak z Bruselu směr Antwerpy odjíždí ve 23:28.

Odjezdový řád linky A z letiště Brusel Charleroi

Kupujeme jízdenku

Jízdenku koupíte v automatu na ploše, kde odjíždějí autobusy. Je pěkně označený a poblíž pokladen Flibca. Nebo opět pohodlně online v předstihu na webu Belgiantrain.be. Pro vyhledání a ověření spojení zadejte:

  • FROM: Gosselies Airport
  • TO: Brussel-Zuid (jedná se o vlakovou stanici vedle zastávky Brussel-Midi)

Cesta autobusem z letiště na vlakovou stanici Charleroi-South vyjde na 6 €. Vlaky mají nejvýhodnější mladí do 26 let, kteří mohou koupit kamkoliv po Belgii zvýhodněný denní GoPass za 6,60 €. Je to nejlevnější varianta a stačí se prokázat osobním dokladem. Jedna cesta vás tak vyjde na krásných 12,60 €. Starší 26 let (tedy dospělí) si kupují jednu jízdenku, ve které je už cena za bus započítána. Vyjde vás na 15,50 €.

Pokud tedy sečteme celkovou částku za zpáteční cestu i s hodně levnou letenkou od Ryanairu (cca 900 Kč zpáteční) do Bruselu, jsme přibližně na 1700 Kč dospělý. Lidi do 26 let pak cesta vyjde na cca 1550 Kč.

Nákupní automat pro veřejnou dopravu
Nákupní automat pro veřejnou dopravu

Na webu belgických drah si nekoupíte jízdenku na bus. Tu si musíte zadat v nákupním automatu. Jako from zadejte „Charleroi South Airport“, to pak cílovou stanici. Studenti budou vyzváni, jestli souhlasí, aby se jim jízdenka změní na zvýhodněný GoPass z vlakové stanice Charleroi Sud. Jízdenku na bus je potřeba dodat ručně. Fotka z ledna 2019 ukazuje, jak vypadá potvrzovací obrazovka koupené jízdenky do Mechelenu.

Obrazovka pro nákup studentské jízdenky, leden 2019.
Studenti pak mají jízdenky 2. Jednu na bus a druhou na vlak.

Na zamyšlení

Poslední dobou se snažím Charleroi vyhnout a raději létám na Zaventem (BRU). Zpáteční letenku z Prahy jde v akci sehnat za 1200 Kč. S nákupem 2 měsíce předem se dostanete pod 2000 Kč s ČSA nebo s Brussels Airlines, které mají lepší servis. Brussels Airlines jsem si oblíbila, protože jsou ve věrnostním programu Miles&More a míle se napříč Evropou dají sbírat rychleji.

Poslední vlak ze stanice Brussels Airport-Zaventem směr Brusel odjíždí ve 23:41, takže jej v pohodě stihnete. Jednosměrná jízdenka na Bruxelles-Midi vyjde na 8,90 € (obsahuje poplatek 5,40 € firmě, která postavila dráhu). Zpáteční cestu vč. letenky tedy máte za cca 2500 Kč. Což v porovnání za pohodlnou 20 minutovou jízdu a nestresování se v nepřehledném malém letišti stojí za zvážení.

Pokud vám příspěvek pomohl, budu ráda, když nasdílíte na sociálních sítích, nebo tady okomentujete 🙂